21 lipca 2014

Ukąszenie przez kleszcza tylko w 30% przypadków daje widoczne objawy w postaci rumienia wędrującego. W pozostałych przypadkach borelioza może dawać niespecyficzne objawy przypominające grypę lub nie ma w ogóle objawów w pierwszej fazie zakażenia.

Najlepszym sposobem na skrócenie czasu kosztownej diagnostyki boreliozy jest przebadanie samego kleszcza – najlepiej pełnym panelem odkleszczowym, w skład którego wchodzi: test na boreliozę, babeszjozę, bartonelozę, anaplazmozę, Toksoplazmozę, oraz na Mycoplasma pneumoniae.

Kleszcze są odpowiedzialne za epidemię bardzo groźnych dla człowieka chorób. Według danych Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce borelioza atakuje aż 5000 nowych osób, jednakże ocenia się, że skala nierozpoznanej boreliozy jest przynajmniej pięciokrotnie większa, niż wykazują oficjalne statystyki. Jest to związane ze specyfiką samej choroby.

Borelioza jest często błędnie diagnozowana, co jest powodem marnowania ogromnych pieniędzy w służbie zdrowia, ale też odbierania szans na wyleczenie lub poprawę komfortu życia pacjenta. U pacjentów z rozsianą boreliozą bardzo często podejrzewa się takie schorzenia i zespoły objawów jak: stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Spora grupa źle diagnozowanych pacjentów trafia na zupełnie błędną ścieżkę leczenia i dopiero po latach dowiaduje się, że tak naprawdę od dawna cierpią na boreliozę, lub inną chorobę przenoszoną przez kleszcze.

Patogeny przenoszone są zarówno przez postać dorosłą kleszcza jak i przez nimfy, które wielkością odpowiadają ziarenku piasku. Często jest to przyczyną braku kojarzenia przykrych objawów z ukąszeniem przez pajęczaka.

Badanie kleszcza – Panel odkleszczowy

Sposobem na skrócenie czasu kosztownej diagnostyki boreliozy jest przebadanie samego kleszcza. Badanie na boreliozę metodami genetycznymi daje największą szansę na szybkie wyleczenie i uniknięcie uciążliwych powikłań.

Po dostarczeniu kleszcza do badania w laboratorium rozpoczyna się analiza trwająca standardowo ok. 7 dni roboczych. Po tym czasie, Pacjent uzyskuje informację, która pozwala na podjęcie kolejnych decyzji w zależności od uzyskanego wyniku.

Inne krajowe laboratoria badając kleszcza, wykonują tylko test na boreliozę, co z uwagi na możliwość występowania koinfekcji skłania do wykonania szerszego zakresu badań. Obecność badania wyłącznie w kierunku identyfikacji bakterii Borrelia daje Pacjentowi okrojoną wiedzę na temat patogenów, którymi mógł go zakazić kleszcz. W wielu przypadkach utrata cennego materiału (samego kleszcza) może przyczynić się do przedłużenia procesu badania Pacjenta, poniesienia znacznie wyższych kosztów, a ostatecznie do późniejszego wdrożenia skutecznej terapii.

Prace badawczo-rozwojowe prowadzone w Centrum Badań DNA w wyniku których stworzono kompleksowy panel odkleszczowy pozwalający na identyfikację 6 patogenów rozpoczęły się w maju 2010 r, a zakończyły w grudnia 2011 roku. Okres od kiedy przyjmujemy zlecenia na badania kleszczy oraz coraz większe zainteresowanie badaniami są dowodem na najwyższa jakość oferowanej diagnostyki. Badanie ma boreliozę i pozostałe patogeny odkleszczowe wykonywane w naszym Laboratorium jest kompleksowe i oparte o najnowocześniejszą metodę badań diagnostycznych – Real Time PCR.

Posiadanie podstawowej wiedzy, na temat ryzyka jakie niesie za sobą ukąszenie przez kleszcza, a tym samym zarażenie groźnymi dla zdrowia patogenami pozwala Pacjentowi dokonać najlepszego wyboru:

1.Pacjent może zlecić badanie samego kleszcza metodą bezpośrednią (panel odkleszczowy), a po uzyskaniu informacji o wyniku wdrożyć odpowiednie leczenie (wynik potwierdzający obecność materiału genetycznego patogena) lub w przypadku uzyskania wyniku, który wyklucza zakażenie, utwierdzić się w przekonaniu, że kleszcz nie był nosicielem groźnych chorób.
 lub
2.Pacjent może sam wykonać test na boreliozę ryzykując opóźnienie wdrożenia skutecznego leczenia, narażając się na dyskomfort spowodowany pobieraniem materiału do badania czy częste wizyty u lekarzy specjalistów.

Obecnie, jedynym w Polsce laboratorium, które tak kompleksowo prowadzi badania w kierunku identyfikacji patogenów przenoszonych przez kleszcze (panel odkleszczowy) jest Centrum Badań DNA.

Sprawdź jak zbadać kleszcza