Test diagnostyczny polega na wykrywaniu obecności DNA pierwotniaka Toxoplasma gondii wywołującego toksoplazmozę.

W Polsce szacuje się, że 50-70% osób w całej populacji jest zarażonych tym patogenem. Zakażenie najczęściej jest bezobjawowe, następuje m.in. poprzez spożycie surowego i półsurowego mięsa, podczas pracy z materiałem zakaźnym (przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe), w czasie przetaczania krwi oraz transplantacji narządów pochodzących od osób zarażonych.

Są dwa typy toksoplazmozy: nabyta i wrodzona. W przypadku toxoplazmozy nabytej wyróżnia się postać: węzłową, uogólnioną i oczną. Najczęściej występujące objawy to: powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśniowe, uczucie osłabienia, zapalenie mięśnia sercowego, wątroby, zaburzenia widzenia, światłowstręt. Toxoplazmoza wrodzona rozwija się w wyniku zakażenia zarodka lub płodu przez matkę przed ciążą lub w czasie jej trwania.

W zależności od trymestru ciąży dochodzi do poronienia, przedwczesnych porodów, czy uszkodzenia narządów wewnętrznych płodu. Stwierdza się również małogłowie, wodogłowie, niedorozwój umysłowy i psychomotoryczny oraz powiększenie wątroby, śledziony, małopłytkowość, niedokrwistość i żółtaczkę. Poważne dla zdrowia skutki mogą pojawić się w przypadku obniżenia odporności organizmu wywołanego przez AIDS, choroby nowotworowe oraz leczenie immunosupresyjne.

Materiał do badań: krew pełna (EDTA), płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn owodniowy
Sposób przesyłania: temp. 4-8 ºC
Metodyka badań: Real-Time PCR
Czas realizacji: do 7 dni roboczych