21 marca 2014

Posocznica (sepsa) jest chorobą, która staje się jednym z największych problemów współczesnej medycyny. Jej gwałtowny przebieg ogranicza możliwości szybkiego reagowania i przyczynia się do dużej śmiertelności. Bardzo skuteczną metodą w diagnostyce sepsy jest oferowany przez Centrum Badań DNA panel infekcji grzybiczych.

Posocznica jest to gwałtowna ogólnoustrojowa reakcja organizmu na zakażenie, która może doprowadzić do śmierci chorego. Spowodowana jest najczęściej zakażeniem bakteryjnym (np.: przez pneumokoki, meningokoki, hemofilus influence typu B) rzadziej wywołują ją wirusy, pasożyty i grzyby.

Rodzaj drobnoustroju doprowadzającego do zakażenia może mieć duże znaczenie w przebiegu choroby, np. posocznica pneumokokowa ma swe źródło w zapaleniach płuc. Na zachorowanie szczególnie narażeni są: niemowlęta i dzieci, osoby starsze, osoby z obniżona odpornością, pacjenci po zabiegach chirurgicznych, oparzeniach, po terapii sterydami. Zakażenie może wywołać także obecność ciała obcego (np.cewniki).

Objawy

Choroba rozwija się bardzo szybko. Początkowe objawy przypominają grypę, co może zmylić i opóźnić podjęcie leczenia. Objawami posocznicy są: przyspieszenie bicia serca, obniżona temperatura ciała lub wysoka gorączka, przyspieszony oddech, niewydolność wielu narządów (np. nerek, płuc, wątroby, serca), wysypka, ropnie przerzutowe, liczba białych krwinek przewyższa 12000 na milimetr krwi lub jest mniejsza niż 4000 na mm.

Na dalszym etapie choroby może wystąpić spadek ciśnienia tętniczego, krwawienie z przewodu pokarmowego, ropnie przerzutowe, zaburzenia krążenia. Towarzyszą im objawy danego zakażenia, np. zapalenia opon mózgowych (gorączka, wymioty, ból głowy, sztywność karku, senność, światłowstręt, bóle stawów, drgawki).

Leczenie

Szansę na przeżycie daje tylko leczenie na oddziałach intensywnej terapii, gdzie jest możliwość podtrzymywania funkcjonowania narządów wewnętrznych. Najczęściej chory otrzymuje antybiotyki, które mają pomóc w usunięciu źródła zakażenia. Monitorowany jest także poziom płynów w organizmie. Zależnie od źródła zakażenia podaje się leki obkurczające naczynia, preparaty krwiopochodne czy też zwiększające kurczliwość mięśnia sercowego.

Profilaktyka

Ryzyko zachorowania na posocznicę można zminimalizować poprzez zdrowy tryb życia: dietę, ruch na świeżym powietrzu. Dostępne są także szczepionki przeciwko meningokokom. Niestety nie chronią one przed wszystkimi szczepami bakterii. Bardzo skuteczną metodą w diagnostyce jest panel DNA na infekcje grzybicze. Dowiedz się więcej.