Test na ojcostwo polega na porównaniu profili genetycznych dziecka i domniemanego ojca wykorzystując zmienność w niekodujących fragmentach genu. Dzięki temu można określić stopień pokrewieństwa między nimi i wykazać czy domniemany ojciec jest biologicznym ojcem dziecka.

Test na ojcostwo jest przeznaczony dla dwóch osób ojca i dziecka w przypadku, gdy nie jest możliwy udział w badaniu biologicznej matki dziecka.  Standardowym materiałem do badania jest wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Istnieje możliwość wykonania test na ojcostwo z mikrośladów takich jak: włosy z cebulkami, biała guma do żucia, chusteczka higieniczną z wydzieliną z nosa, szczoteczka do zębów, plamki krwi itp. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku mikrośladów istnieje ryzyko, że nie będzie można ustalić profilu genetycznego z powodu zanieczyszczenia materiału, bądź tez dlatego, że materiału genetycznego w mikrośladzie będzie za mało. W tym przypadku należy zwrócić uwagę aby przy jego pobraniu i przechowaniu nie uległ on zanieczyszczeniu materiałem genetycznym innych osób. Najlepiej po pobraniu zabezpieczyć go np. w woreczku strunowym lub ewentualnie czystej kopercie.

 

Materiał: wymaz z policzka, krew EDTA, mikroślady
Temp. transportu materiału: temp. otoczenia
Badanie: 21 markerów
Czas realizacji badania:  15 dni roboczych (w przypadku, gdy materiałem do badań stanowią mikroślady, termin realizacji może ulec wydłużeniu).