Jeśli ukąsił Cię kleszcz (jesteś myśliwym, grzybiarzem, leśnikiem lub z innych powodów często przebywasz w lesie, nad jeziorami itd.), i od razu nie zareagowałeś, to istnieje ryzyko, że mimo braku objawów możesz być chory na jedną lub nawet kilka chorób takich jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), ludzka anaplazmoza granulocytarna, babeszjoza (piroplazmoza).

Pamiętaj, że bardzo często nawet nie wiesz, że miałeś kontakt z kleszczem, a objawy przenoszonych przez niego chorób zauważalne są dopiero po kilku latach! Istnieje mnóstwo przypadków leczenia na reumatyzm, SM (stwiardnienie rozsiane), chorobę alzheimera, gdzie po wykonaniu testu okazuje się, że to żadna z nich tylko borelioza lub inna groźna choroba odkleszczowa.

Powinieneś natychmiast przebadać się na obecność tych chorób i wykonać test – najlepiej PANEL ODKLESZCZOWY PEŁNY, który pozwala na uzyskanie pełnego obrazu przebiegu choroby. (Metoda badania polega na identyfikacji specyficznych tzw. przeciwciał w klasie IgM oraz IgG).

Inną metodą jest PANEL ODKLESZCZOWY – PRZESIEWOWY. Istotą tego zestawu badań jest wykrywanie przeciwciał w klasie IgM, które jako pierwsze (2-6 tygodni po ukąszeniu) pojawiają się w trakcie zakażenia i zwykle informują nas o wczesnym etapie przebiegu choroby.

Borrelia burgdorferi IgM/IgG; Babesia microti IgM/IgG; Anaplasma phagocytophilum Ehrlichia chaffeensis IgM/IgG; Bartonella henselae, Bartonella quintana IgM/IgG; Toxoplasma gondii IgM/Ig.

Przeciwciała: IgG i IgM
Materiał do badań: osocze, surowica
Temp. transportu materiału: temp. 4-8°C
Metodyka badań: ELISA IgM/IgG, IFA IgM
Czas realizacji badania: do 12 dni roboczych (w przypadku uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 400 zł czas realizacji badania wynosi 6 dni roboczych od chwili dostarczenia próbki do laboratorium)

 ZAMÓW TEST