W jaki sposób przygotować się do badania?
Przez okres 24 godzin przed pobraniem należy zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych.

Czy badanie można wykonać w trakcie leczenia?
Nie zaleca się wykonywania badań w trakcie leczenia, gdyż istnieje ryzyko otrzymania niewiarygodnych wyników. Po zakończeniu kuracji należy odczekać 3-4 tygodnie.

Jaki jest wymagany materiał do badania?
W przypadku kobiet materiałem do badania w kierunku diagnostyki infekcji dróg moczowo-płciowych może być wymaz z pochwy, ujścia cewki moczowej, kanału szyjki macicy, mocz. U mężczyzn pobiera się wymaz z rowka zażołędnego, cewki moczowej lub mocz.
Wybór odpowiedniego materiału powinien być skonsultowany z lekarzem w zależności od występujących objawów.

Czy istnieje możliwość pobrania wymazu w Centrum?
Niestety w siedzibie Centrum nie ma możliwości pobrania materiału. W tym przypadku istnieje możliwość zakupienia specjalnego zestawu do pobrania wymazu z dróg moczowo-płciowych (koszt 10 zł przy dostarczeniu materiału osobiście). W przypadku kobiet, z zakupionym zestawem należy udać się do ginekologa, natomiast w przypadku mężczyzn materiał może być pobrany przez lekarza urologa przyjmującego na miejscu w przychodni (za dodatkową odpłatnością w wysokości 50 zł).

Czy mocz i wymaz stanowią ,,równorzędne” materiały w kierunku infekcji ?
Materiałem badawczym w kierunku infekcji dróg moczowo płciowych może być zarówno mocz jak i wymaz. Nie są to jednak „równorzędne” materiały i nie można stosować ich wymiennie. Wszystko zależy od tego jakie patogeny identyfikujemy oraz gdzie jest źródło infekcji. Jeśli objawy koncentrują się głownie na układzie płciowym (upławy, ból, swędzenie, dyskomfort w trakcie chodzenia, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu lub też obecność nacieków, owrzodzeń itp.) to jako materiał badawczy najlepiej wykorzystać wymaz z miejsca infekcji (zmiany). Przy zakażeniach dróg moczowych, podejrzeniu choroby nerek, gdzie najczęstszym objawem jest swędzenie oraz częste oddawanie moczu najlepszym materiałem jest mocz.

Czy mocz do badania musi być z rannej porcji czy można przyjść w ciągu dnia ,,z ulicy” i jest to tak samo,, diagnostycznie dobry materiał’’?
W przypadku naszych badań molekularnych, gdzie tak naprawdę identyfikujemy głównie bakterie przenoszone droga płciową mocz nie musi pochodzić z porannej mikcji. Jednakże gdybyśmy wykonywali badania przy infekcji dróg moczowych, gdzie najczęściej ich przyczyną są pałeczki gram ujemne lub ziarniaki gram dodatnie nawet metodami molekularnymi mocz powinien pochodzić z rannej porcji.