Po jakim czasie od ugryzienia przez kleszcza można wykonać badanie metodą serologiczną ELISA, Western blot?
Diagnostykę serologiczną można wykonać po około 3-4 tygodniach od momentu ugryzienia przez kleszcza. W tym czasie powinny pojawić się przeciwciała.

Jaka metoda badania w kierunku boreliozy jest najlepsza (najskuteczniejsza)?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych diagnostyka boreliozy powinna być dwustopniowa. W pierwszym etapie należy wykazać obecność swoistych przeciwciał metodą immunologiczną ELISA, a następnie u osób z wynikami dodatnimi lub wątpliwymi należy wykonać oznaczenia metodą Western blot, w celu weryfikacji wcześniejszych rezultatów. Negatywny wynik testu nie może wykluczyć infekcji zwłaszcza we wczesnym etapie. Również leczenie antybiotykami może zapobiec powstaniu przeciwciał w ilości umożliwiającej ich wykrycie.

W kilka dniu po ugryzieniu przez kleszcza można wykonać badanie metodą molekularną Real Time PCR polegające na wykrywaniu materiału genetycznego (DNA) bakterii Borrelia burgdorferi. Uzyskanie wyniku pozytywnego oznacza obecność DNA bakterii w badanym materiale, wynik negatywny natomiast interpretuje się jaki brak obecności DNA bakterii w badanej próbce, nie zaś w całym organizmie.

W jaki sposób można wykonać badanie w Centrum Badań DNA?
Badania można wykonać bezpośrednio w siedzibie Centrum Badań DNA przy ul. Inflanckiej 25 w Poznaniu. W celu pobrania krwi nie trzeba się rejestrować. Punkt pobrań czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 13:00.