Borelioza niestety stanowi dziś o wiele większy problem, niż jeszcze kilka lat temu. Zmieniające się struktury ekosystemów przyczyniły się do tego, że kleszcze bardzo zacieśniły swoje więzi z ludźmi.  Z roku na rok obserwujemy coraz więcej wyników pozytywnych. Oprócz bakterii boreliozy, coraz częściej wykrywane są również inne choroby odkleszczowe.

Borelioza jest poważną wieloukładową chorobą spowodowaną zakażeniem krętkiem Borrelia burgdorferi przenoszonym przez kleszcze i larwy kleszczy. Niestety duża ilość objawów powoduje, że chorzy brani są hipochondryków, u których objawy są na tle psychosomatycznym. Brak wiedzy o wadze tej choroby powoduje. że chorzy często są ignorowani i niezrozumieni przez rodzinę, znajomych, bliskich czy niektórych lekarzy, co tylko niestety pogłębia ich cierpienie.

Jak się objawia?

Jaka jest jedna z najważniejszych cech charakterystycznych dla boreliozy i współistniejących koinfekcji? Przede wszystkim to zmienność i różnorodność objawów.Wszystko zależy od tego jakie narządy, układy, tkanki zostały zaatakowane przeze  owe patogeny. Osoby borykające się z ta chorobą mogą czuć się ciągle wyczerpani, bez sił do normalnego funkcjonowania na codzien. Po przespanej nocy i wypoczynku, nadal czują się fatalnie. Osoby często zgłaszają  stałe lub pojawiające się okresowo bole stawów i /lub mięśni. Większości przypadków każdy dzień może być inny, jednego dnia można się czuć bardzo źle psychicznie, a kolejnego mieć kołatania serca, większość objawów pojawia się cyklicznie, niektóre są stałe.

➡️Bardzo częste objawy to:

❌Niewytłumaczalne bóle stawów dużych szczególnie biodrowego i barkowego

❌Bóle spodniej części stóp głównie rano

❌Bóle i osłabienie mięśni bez uchwytnej przyczyny

❌Bóle kręgosłupa szczególnie szyjnego i lędżwiowo-kręgowego bez zmian w rezonansie magnetycznym

❌Drżenia mięśni twarzy i innych drobnych mięśni

❌Zaburzenia koncentracji uwagi, pamięci świeżej, właściwego doboru słów

❌Zaburzenia psychiczne, nastroju

❌Zespół lęku

❌Zespół przewlekłego zmęczenia

❌Pogorszenie wzroku pod postacią widzenia zamazanego i nadwrażliwości na światło bez odwierciedlenia w badaniu okulistycznym

❌ mgła mózgowa

❌Pogorszenie słuchu, ból uszu, szum, pisk

❌zaburzenia równowagi i zawroty głowy bez odzwierciedlenia w badaniu laryngologicznym

❌Ból zębów u pacjenta bez problemów stomatologicznych

❌Problemy neurologiczne m.in objawy neuralgii oraz uszkodzenie obwodowe

❌Pogorszenie tolerancji alkoholu oraz nasilone objawy odstawienne

❌Zapalenie prostaty bez uchwytnej przyczyny urologicznej

❌Zaburzenia miesiączkowania

❌Pieczenie , ból skóry, wysypka skorna

❌Długotrwałe i uporczywe napięciowe bóle głowy.

❌Problemy poznawcze

❌Problem z sercem

▶️Borelioza nieleczona we wczesnym etapie może powodować wiele przewlekłych symptomów charakterystycznych dla innych dolegliwości, dlatego często bywa określana mianem „wielkiej imitatorki”. Wywołane przez nią reakcje zapalne atakują tak wiele układów, że objawy, które odczuwamy mogą wskazywać na wiele zupełnie innych chorób

👉Bogata symptomatologia choroby powoduje często fałszywe rozpoznania:

➡️ np. fibromialgia, stwardnienie rozsianie, stwardnienie zanikowe boczne, neuropatia ruchowa z blokiem przewodzenia, przewlekła neuropatia czuciowo – ruchowa demielinizacyjna, reumatoidalne zapalenie statwow, toczeń, miopatie czy zaburzenia transmisji nerwowo-mięśniowej (miastenia, zespół miasteniczny), zaburzenia lękowo – depresyjne.

Mity jakie krążą wokół boreliozy

Mit nr 1

Trzeba pamiętać kiedy kleszcz Nas ugryzł.

Nieprawda. Ukąszenie kleszcza może pozostać niezauważone, gdyż nie wszyscy mają zwyczaj przeglądać całe ciało, nawet po pobycie w terenie, gdzie kleszczy jest dużo. Kleszcz może więc pozostać ukryty w fałdach skórnych lub innych trudno dostępnych i słabo widocznych miejscach. Kleszcz może również odpaść, lub ugryzienie może mieć miejsce kilka/kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów.

Mit nr 2

Trzeba mieć rumień wędrujący, jako główny manifest boreliozy.

Nieprawda. Rumień wędrujący nie musi wystąpić. Wiele chorych jest diagnozowana pozytywnie, mimo braku rumienia. Dodatkowo, rumień może się pojawić wiele miesięcy lub lat po ugryzieniu.

Mit nr 3

Kleszcz musi być widoczny

Nieprawda. Od maja do czerwca agresywnie atakują młode formy kleszczy tzw. nimfy. Są niemal przezroczyste, wielkości ziarnka piasku, więc trudne do zauważenia, a niestety często zakażone w znacznie większym stopniu niż dorosłe kleszcze.

Mit nr 4

Do zakażenia potrzeba 24, czy nawet aż 48 godzin

Nieprawda, Trzeba pamiętać, że zakazić może nawet kleszcz wyjęty w parę minut po ugryzieniu, ponieważ kilka procent zakażonych kleszczy ma bakterie obecne w śliniankach i do zakażenia może dojść bardzo szybko

Mit nr 5

Kleszcze występują tylko latem

Nieprawdą jest, ze kleszcze są aktywne tylko przez kilka letnich miesięcy. Ich aktywność zależy od temperatury. Kilka ciepłych dni z temperaturą 7–12ºC wystarcza, aby się przebudziły, więc w zasadzie mogą pojawiać się w dowolnej porze roku. Oczywiście w okresach zimnych, nawet jeżeli zaczynają się budzić, jest ich znacznie mniej i są mniej aktywne, ale ciągle mogą zaatakować i zakazić