ADHD i autyzm to dwa zaburzenia rozwojowe, które mogą występować jednocześnie u dziecka, co może być wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Warto zrozumieć różnice i podobieństwa między nimi oraz jak przebiega proces diagnostyczny. W tym poradniku przedstawimy, jak rozpoznać te zaburzenia, jakie badania są potrzebne oraz dlaczego badania genetyczne mogą być kluczowe w postawieniu trafnej diagnozy i zaplanowaniu skutecznego leczenia.

Rodzice i nauczyciele dzieci z ADHD i autyzmem muszą stosować odpowiednie strategie wychowawcze:

– Być stanowczym i konsekwentnym, ale jednocześnie ciepłym.

– Unikać emocjonalnych reakcji, zachowując spokój.

– Stawiać realne wymagania i dążyć do osiągnięcia celów małymi krokami.

– Świętować małe sukcesy i organizować różnorodne aktywności.

– Unikać nudy i upewniać się, że dziecko rozumie polecenia.

 

Proces diagnostyczny

Diagnostyka ADHD i autyzmu często kończy się na stwierdzeniu jednego z tych zaburzeń, ale możliwe jest, że oba mogą współwystępować. Dlatego ważne jest, aby w przypadku wątpliwości nalegać na kompleksową diagnozę, w tym badania genetyczne.

 

Badania genetyczne

Badania genetyczne mogą być szczególnie przydatne w diagnostyce dzieci z podejrzeniem zarówno ADHD, jak i autyzmu. Warto rozważyć badanie WES (Whole Exome Sequencing), które analizuje całe DNA pacjenta i może wykryć nieprawidłowości genetyczne odpowiedzialne za te zaburzenia.

 

Korzyści z wczesnej diagnostyki

 

Historia Anny

Anna, 6-letnia dziewczynka, miała trudności z koncentracją i impulsywność. Po wykonaniu badania WES zdiagnozowano u niej jednocześnie ADHD i autyzm. Dzięki tej diagnozie lekarze mogli zastosować spersonalizowane leczenie, które znacznie poprawiło jej funkcjonowanie w szkole i codziennym życiu.

 

Historia Janka

Janek, 7-letni chłopiec, często przejawiał nadpobudliwość i trudności w relacjach społecznych. Badania genetyczne wykazały mutacje odpowiadające za oba zaburzenia. Dzięki wczesnej diagnozie i odpowiedniemu leczeniu, udało się zmniejszyć objawy i poprawić jakość życia Janka.

 

 

Wczesna i dokładna diagnostyka ADHD i autyzmu, w tym badania genetyczne, może znacznie poprawić jakość życia dzieci i ich rodzin. Nasze laboratorium oferuje zaawansowane badania genetyczne, które mogą pomóc w trafnym rozpoznaniu i zaplanowaniu skutecznego leczenia. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług diagnostycznych, aby zapewnić dzieciom najlepszą opiekę.