Choroby neurodegeneracyjne to grupa schorzeń, które prowadzą do stopniowego pogorszenia funkcjonowania układu nerwowego. Do najczęściej spotykanych należą choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Jak rozpoznać te choroby i jak sobie z nimi radzić? Oto poradnik dla pacjentów.

Czym są choroby neurodegeneracyjne?

Schorzenia neurodegeneracyjne to choroby, w których dochodzi do uszkodzenia lub obumierania komórek nerwowych w mózgu, czyli neuronów. Ten proces nazywany jest degeneracją. W wyniku tego układ nerwowy przestaje prawidłowo funkcjonować, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

Najczęstsze choroby neurodegeneracyjne to:

– Choroba Alzheimera

– Choroba Parkinsona

– Pląsawica Huntingtona

– Choroba Alexandra

– Neuroakantocytoza

– Leukodystrofia

– Dziedziczna paraplegia spastyczna

– Rdzeniowy zanik mięśni

– Stwardnienie rozsiane

– Stwardnienie zanikowe boczne

– Choroba Canavan

– Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa

Przyczyny chorób neurodegeneracyjnych

Choroby neurodegeneracyjne mogą mieć podłoże wrodzone lub nabyte. W przypadku wrodzonych schorzeń, przyczyną są najczęściej mutacje genetyczne, które mogą być dziedziczone. Czynniki nabyte to m.in. nadużywanie alkoholu, infekcje układu nerwowego, urazy głowy czy zatrucia lekami.

Objawy chorób neurodegeneracyjnych

Schorzenia neurodegeneracyjne objawiają się różnorodnymi symptomami, które mogą się różnić w zależności od konkretnej choroby. Do najczęstszych objawów należą:

– Zaburzenia funkcji poznawczych, w tym pamięci i myślenia

– Demencja

– Sztywność mięśniowa

– Omamy

Diagnostyka chorób neurodegeneracyjnych

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę neurodegeneracyjną, powinieneś udać się do neurologa. Proces diagnostyczny zaczyna się od wywiadu medycznego, a następnie lekarz może skierować pacjenta na szereg badań.

Rezonans magnetyczny (MRI)

MRI pozwala na dokładne zobrazowanie struktur mózgu i ocenę zaawansowania choroby.

Badania genetyczne

Badania genetyczne mogą jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć obecność choroby neurodegeneracyjnej. Badanie WES (Whole Exome Sequencing) jest szczególnie polecane, ponieważ analizuje całe DNA pacjenta, poszukując mutacji odpowiedzialnych za schorzenie.

Ważność certyfikatów laboratoryjnych

Certyfikaty potwierdzają, że laboratorium stosuje najwyższe standardy jakości, co gwarantuje wiarygodność wyników. Badania genetyczne oferowane przez nasze laboratorium są wykonywane przez doświadczonych specjalistów, co zapewnia rzetelność diagnozy.

Przykłady z praktyki

Historia Ani

Ania, 6-letnia dziewczynka, zaczęła wykazywać objawy takie jak trudności w nauce i problemy z pamięcią. Po badaniu WES zdiagnozowano u niej rzadką chorobę neurodegeneracyjną. Dzięki wczesnej diagnozie, lekarze mogli wdrożyć odpowiednie leczenie, które znacznie poprawiło jej codzienne funkcjonowanie.

Historia Jasia

Jaś, 10-letni chłopiec, miał trudności z chodzeniem i koordynacją ruchową. Badania genetyczne wykazały mutacje odpowiadające za jego objawy. Dzięki wczesnej interwencji, udało się wdrożyć terapię, która zmniejszyła nasilenie objawów i poprawiła jakość życia Jasia.

Leczenie chorób neurodegeneracyjnych

Niestety, choroby neurodegeneracyjne nie są uleczalne, a uszkodzeń mózgu nie da się cofnąć. Jednak możliwe jest spowolnienie postępu choroby i złagodzenie jej objawów.

Farmakoterapia

Leki mogą spowolnić rozwój choroby i zmniejszyć jej objawy. Najczęściej stosowane leki to:

– Amitryptylina lub gabapentyna w przypadku nerwobóli

– Środki zwiotczające mięśnie

– Leki przeciwdepresyjne w przypadku współwystępujących zaburzeń psychicznych

Rehabilitacja

Rehabilitacja jest kluczowa w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. Regularne ćwiczenia z rehabilitantem pomagają w usprawnieniu narządu ruchu i łagodzeniu objawów. Rehabilitant doradzi również, jak ćwiczyć samodzielnie w domu oraz jakie ortopedyczne sprzęty mogą być potrzebne.

Dieta

Dieta odgrywa ważną rolę w łagodzeniu objawów chorób neurodegeneracyjnych. Powinna być bogata w:

– Nienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, orzechy)

– Antyoksydanty (marchew, bataty)

– Witaminę B6 (ryby, produkty pełnoziarniste)

– Witaminę B12 (ryby, nerki, wątroba)

– Kwas foliowy (ciecierzyca, szpinak)

– Błonnik pokarmowy (płatki owsiane, otręby, kasza gryczana)

 

Choroby neurodegeneracyjne to poważne schorzenia, które wymagają dokładnej diagnostyki i odpowiedniego leczenia. Wczesne rozpoznanie, w tym badania genetyczne, mogą znacznie poprawić jakość życia pacjentów. Nasze laboratorium oferuje zaawansowane badania genetyczne, które pomagają w trafnym rozpoznaniu i zaplanowaniu skutecznej terapii.