18 października 2021

14 października 2021 r., podczas corocznej ceremonii rozdania nagród Go Global Awards w Waszyngtonie, Centrum Badań DNA odebrało nagrodę za zajęcie 3 miejsce w kategorii BioTech za innowacyjny 2-genowy test CBDNA RT LAMP RAPID TEST wykrywajacy koronawirusa SARS-CoV-2.

Zdobycie nagrody w konkursie Go Global Awards to nie lada wyczyn. W sumie otrzymaliśmy 6416 zgłoszeń, pochodzących od firm i instytucji naukowych ze 178 krajów. Skala tegorocznego konkursu była naprawdę zdumiewająca – powiedziała Kristal Parcon, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Go Global Awards.

Nagrody Go Global Awards przyznawane są od 1989 roku przez International Trade Council z siedziba w Waszyngtonie “za działania, które rozwijają globalną gospodarkę poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, nowych technologii i nowoczesnych strategii”.

Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Międzynarodowe gremium doceniło naszą pracę, której efektem było stworzenie naszego testu. Warto podkreślić, że metoda RT LAMP, która została wykorzystana w CBDNA RT LAMP RAPID TEST, znajdzie zastosowanie również w testach na inne choroby. Dzięki nagrodzie łatwiej nam będzie rozwijać nasze produkty i oferować je instytucjom i firmom biotechnologicznym na całym świecie – powiedział Prezes Centrum Badań DNA Jacek Wojciechowicz.

Centrum Badań DNA otrzymało nagrodę  Go Global Awards za autorski test  CBDNA RT – LAMP RAPID TEST będącym to 2-genowym testem genetycznym wykrywającym koronawirusa SARS-CoV-2. Test charakteryzuje się bardzo wysoką czułością diagnostyczną powyżej 97%, co oznacza że wykrywa wirusa w niemal 100% pozytywnych próbek. Specyficzność testu jest na poziomie 100% gwarantując zerowy odsetek testów fałszywie negatywnych. Walidacja testu została wykonana min. w Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Słowenii I Włoszech. Zarówno w przypadku próbek pozytywnych jak i negatywnych otrzymano 100% zgodności względem testu RT-PCR, przy czym test RT LAMP wykazał czułość wyższą, niż RT-PCR. Więcej o teście CBDNA RT-LAMP można przeczytać na stronie www.rtlamp.pl.

O Centrum Badań DNA

Centrum Badań DNA, to ośrodek badawczo-diagnostyczny, którego celem jest wdrażanie i oferowanie nowoczesnych technologii w zakresie analiz DNA, a tym samym wprowadzenie na rynek najnowocześniejszej diagnostyki medycznej. Co więcej Centrum Badań DNA prowadzi własne prace badawcze i współpracuje z wieloma ośrodkami i instytucjami naukowymi i diagnostycznymi z całego świata. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze technologie i metody badawcze oraz gwarantuje najwyższy, światowy poziom oferowanych usług.

Obecnie w ofercie firmy oprócz oferty testów na obecność koronawirusa znajdują się badania całego genomu człowieka (WES I WGS), predyspozycji genetycznych do wystąpienia nowotworów, diagnostyki wybranych chorób i predyspozycji genetycznych (m.in. raka piersi, jajnika, mukowiscydozy oraz chorób zakrzepowo-zatorowych), oraz genetyczne badania kleszcza oraz chorób przenoszonych przez kleszcze (m.in. Borrelia burgdorferi, KZM, Toxoplasma gondii).

Więcej informacji na temat nagród Go Global można znaleźć na stronie www.goglobalawards.org, oraz www.tradecouncil.org .