Badanie daje możliwość stwierdzenia obecności DNA bakterii Bartonella henselae, przenoszonej na człowieka przez stawonogi odżywiające się krwią ssaków (hematofagi), głównie przez kleszcze ale również wszy czy pchły.
Do zakażenia możne dojść także w wyniku zadrapania lub ugryzienia przez zakażone zwierzę, najczęściej kota lub psa (stąd też potocznie nazywana jest chorobą kociego pazura, ang. „cat scratch disease”). Bartonella henselae jest wewnątrzkomórkowym pasożytem przebywającym w erytrocytach.
U ludzi choroba początkowo przebiega bezobjawowo lub tylko z objawami miejscowymi w miejscu zranienia (miejscowe zaczerwienienie, grudka zapalna). U części osób, po kilku tygodniach od infekcji pojawia się gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, mogących ulegać rozmiękaniu i przebiciu; ewentualnie inne objawy chorobowe (bóle głowy, pleców, podbrzusza, zmęczenie). Nieleczone zakażenie jest przyczyną powracających gorączek oraz może prowadzić do zapalenia mózgu lub serca.
Materiał do badań: kleszcz
Sposób przesyłania: Umieścić kleszcza na zwilżonym płatku kosmetycznym, zapakować w folię lub szczelną torebkę (najlepiej woreczek strunowy)
Metodyka badań: Real-Time PCR
Czas realizacji: do 7 dni roboczych