Klasyczna diagnostyka infekcji mikrobiologicznych oparta jest na systemach hodowli mikroorganizmów z krwi czy płynów ustrojowych pacjentów.

Metody te posiadają jednak cały szereg wad, które ograniczają możliwości ich skutecznego wykorzystania w codziennej praktyce lekarskiej. Do podstawowych wad metod klasycznej diagnostyki infekcji należą m.in. długi czas oczekiwania na wyniki, niska czułość i specyficzność, zwłaszcza po włączeniu leczenia antybiotykowego u pacjentów oraz w przypadkach, gdy mikroorganizm sprawczy infekcji jest trudny w hodowli.

Nowoczesna diagnostyka molekularna proponuje nowe rozwiązania, których celem jest wsparcie lekarzy w szybkim i trafnym podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Diagnostyka infekcji za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) jest niezwykle skuteczna, metoda ta posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania w diagnostyce laboratoryjnej, zwłaszcza w sytuacjach, gdy niezbędny jest krótki czas uzyskania wyników i wysoka specyficzność badania, lub gdy diagnozowane mikroorganizmy są trudne w hodowli.

W naszej ofercie znajdą Państwo następujące testy diagnostyczne:

Wirus CMV (cytomegalia) – jakościowo Real-Time PCR
EBV (Epstein-Barr wirus) – jakościowo, Real-Time PCR
Wirus CMV (cytomegalia) + EBV (Epstein-Barr wirus)– jakościowo , multiplex PCR
Test na obecność Candida sp. – jakościowo,  Real Time PCR