Badania kleszczy i testy na choroby odkleszczowe

Borelioza to tylko jedna z groźnych chorób przenoszona przez kleszcze. W naszej długoletniej historii walki z chorobami odkleszczowymi zdarzało się wiele przypadków, gdzie u pacjentów diagnozowano reumatyzm, SM (stwiardnienie rozsiane) czy chorobę Alzheimera, a po wykonaniu testów okazało się, że przyczyną złego stanu zdrowia była jedna, a nawet kilka chorób odkleszczowych.

Oferta badań

Choroby odkleszczowe - metody serologiczne

Test metodą serologiczną opiera się na identyfikacji w osoczu/surowicy przeciwciał IgM i/lub IgG specyficznych dlas patogenu z wykorzystaniem technik immunofluorescencji pośredniej, ELISA, Western Blot.

Badanie można wykonać w laboratorium w Poznaniu.

Poznań – siedziba laboratorium CBDNA, ul. Ściegiennego 20

Choroby odkleszczowe - metoda Elispot

Test Elispot polega na badaniu odpowiedzi komórkowej systemu immunologicznego na antygeny. Badanie można wykonać w laboratorium w Poznaniu.

Zaletą techniki Elispot jest wysoka czułość metody. Przy jej pomocy można wykryć już pojedynczą reaktywną komórkę wydzielającą dane białko.

Test może być wykonywany zarówno przy świeżych jak i przewlekłych infekcjach.

Elispot może być również pomocny w monitorowaniu procesu leczenia. Zwykle po około 4 do 8 tygodniach od zakończeniu skutecznej terapii, wynik testu powinien być ujemny.

Poznań – siedziba laboratorium CBDNA, ul. Ściegiennego 20

Choroby odkleszczowe - metody molekularne

Badanie polega na wykrywaniu w próbce krwi pacjenta materiału genetycznego patogenu i pozwala na zdiagnozowanie infekcji, już w ciągu kilku dni od zakażenia, tj. na długo przed pojawieniem się odpowiedzi immunologicznej organizmu. Ma to kluczowe znaczenie dla efektywności leczenia. W ciągu kilkunastu dni od zarażenia bakterie mogą być już obecne w ścięgnach, mięśniach, stawach i układzie nerwowym. Szybkie rozpoczęcie leczenia w efekcie wczesnej diagnostyki genetycznej może, więc zapobiec rozwojowi choroby i niebezpiecznym powikłaniom.

Badanie można wykonać w laboratorium w Poznaniu.

Poznań – siedziba laboratorium CBDNA, ul. Ściegiennego 20

Badania kleszczy

Nawet, co trzeci kleszcz jest nosicielem patogenów wywołujących groźne choroby (borelioza, babeszjoza, bartonelloza). W Polsce notuje się rocznie 3,6 tys. przypadków zachorowań na boreliozę. Wczesna diagnostyka daje największą szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia i uniknięcia uciążliwych powikłań. 

Specjaliści Centrum Badań DNA opracowali metodę pozwalającą na zbadanie samego kleszcza metodą Real Time PCR.  Metoda ta polega na wykryciu materiału genetycznego patogenów, którymi kleszcz mógł być nosicielem.

Nasze badania wykrywają między innymi: Borrelia burgdorferi, Babesia divergens,  Bartonella henselae, Anaplasma phagocytophilum, Mycoplasma pneumoniae, Toxoplasma gondii, wirus KZM (Kleszczowe Zapalenie Mózgu).

Badania kleszcza odbywają się w laboratorium weterynaryjnym. Istnieje możliwość wysłania kleszcza/y drogą pocztową lub przyniesienia do laboratorium w Poznaniu. 

Kleszcze prosimy przesyłać wraz z wypełnionym formularzem, który jest niezbędny do przyjęcia zlecenia. FORMULARZ DO POBRANIA

Kleszcza należy przesyłać na zwilżonym płatku kosmetycznym w jałowym pojemniku lub w woreczku strunowym.

Przed wysłaniem kleszcza sprawdź najczęściej zadawane pytania FAQ

Kleszcza prosimy przenieść do labolatorium w Poznaniu  (ul. Ściegiennego 20) na zwilżonym płatku kosmetycznym w jałowym pojemniku lub w woreczku strunowym.

Najpopularniejsze badania

erik-karits-Fa_RLALny8M-unsplash

Borrelia burgdorferi (borelioza) IgM

erik-karits-Fa_RLALny8M-unsplash

Borrelia burgdorferi (borelioza) IgG

erik-karits-Fa_RLALny8M-unsplash

Panel koinfekcji w boreliozie IgM i IgG

erik-karits-Fa_RLALny8M-unsplash

Panel infekcji odkleszczowych pełny

erik-karits-Fa_RLALny8M-unsplash

Panel infekcji odkleszczowych – podstawowy

erik-karits-Fa_RLALny8M-unsplash

Borrelia burgdorferi - borelioza

oraz inne...

Panel odkleszczowy pełny

Wykonanie pełnego panelu, gwarantuje uzyskanie pełnej wiedzy na temat ewentualnego zakażenia u osób, które miały styczność z kleszczami. Wykrycie choroby odkleszczowej umożliwia lekarzom opracowanie skutecznej metody leczenia.

 

Pełny panel infekcji odkleszczowych obejmuje kompleksową diagnostykę boreliozy i innych. Chorób przenoszonych przez kleszcze tzw. Koinfekcji.

To badanie, którego celem jest wykrycie jednej lub nawet kliku chorób przenoszonych przez kleszcze. Nasz panel jako jedyny dostępny na rynku medycznym wykrywa wszystkie choroby przenoszone przez kleszcze i obejmuje:

  • Borrelia burgdorferi,
  • Babesia microti,
  • Anaplasma phagocytophilum,
  • Ehrlichia chaffeensis,
  • Bartonella henselae,
  • Bartonella quintana,
  • Toxoplasma gondii,
  • Mycoplasma pneumoniae,
  • Chlamydia pneumoniae,
  • Yersinia enterocolitica. 

Ugryzł mnie kleszcz - co zrobić?

Jeśli ugryzł Cię kleszcz, istnieje ryzyko, że zaraził Cię jedną z groźnych chorób odkleszczowych takich jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), ludzka anaplazmoza granulocytarna, babeszjoza (piroplazmoza). Jeśli nie wysłałeś kleszcza do badania, powinieneś przebadać się na obecność tych chorób i wykonać test na boreliozę techniką Real- Time PCR – najlepiej PEŁNY PANEL INFEKCJI ODKLESZCZOWYCH. Jest to najbardziej skuteczna metoda w wykrywaniu chorób przenoszonych przez kleszcze.

Takie badanie pozwoli stwierdzić, czy zachorowałeś na boreliozę, czy ugryzienie nie było groźne. Lekarz, który otrzyma wyniki takiego testu, będzie miał ułatwione zadanie w precyzyjnym doborze odpowiedniej metody leczenia. Pozwoli to na uniknięcie powikłań i stosowanie leków, które nie będą skuteczne. Brak precyzyjnych wyników bardzo często powoduje, że lekarz prowadzi „nietrafioną” kurację antybiotykowa, która niepotrzebnie osłabia Twój organizm.

Diagnostyka boreliozy i innych chorób odkleszczowych oparta na metodach PCR (np. Real Time – PCR) jest testem czułym, którego głównym ograniczeniem jest trudność w doborze materiału. Według zaleceń najlepszym materiałem do badań jest biopsja ze zmian skórnych.

Do badań dopuszcza się analizę z płynów ustrojowych takich jak: mocz, krew, czy płyn mózgowo – rdzeniowy. Należy jednak pamiętać, iż prawdopodobieństwo wykrycia bakterii Borrelia w płynach ustrojowych jest mniejsze z uwagi na rzadszą obecność tego patogenu w analizowanej próbie.

Oferta usług obejmuje badania z kategorii RUO (Research Use Only) przeznaczone do celów badawczych, których wynik ma charakter informacyjny i nie posiada statusu badania diagnostycznego.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych diagnostyka każdej postaci klinicznej boreliozy z Lyme powinna być dwuetapowa. W pierwszym etapie należy wykazać obecność swoistych przeciwciał klasy IgM lub IgG (w zależności od postaci klinicznej) metodą immunoenzymatyczną (ELISA). Następnie u chorych z wynikami dodatnimi lub wątpliwymi należy wykonać oznaczenia metodą Western-blot, w celu weryfikacji wcześniejszych rezultatów (wg. Diagnostyka i leczenie Boreliozy z Lyme zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych). 

Zalecenie dwuetapowej diagnostyki immunologicznej wynika z konieczności uzupełnienia mankamentów pojedynczych testów. Testy immunoenzymatyczne (ELISA) oznaczają się bardzo wysoką czułością, jednakże czasem (zależnie od specyficzności) mogą dawać wyniki fałszywie ujemne lub fałszywie dodatnie. Z kolei testy Western blot są badaniami bardzo specyficznymi jednakże mają mniejszą czułość niż testy ELISA.

Według organizacji wyznaczającej w Europie standardy diagnostyki boreliozy EUCALB (European Concerted Action Lyme Borreliosis) minimalna specyficzność (poprawność wyników) metody ELISA powinna być wyższa od 90%. Stosowane przez CBDNA testy ELISA mają specyficzność w klasie IgG -100% w klasie IgM – 95% a więc znacznie powyżej limitu.

 

diagnostyka boreliozy

Choroby odkleszczowe

Nawet, co trzeci kleszcz jest nosicielem patogenów wywołujących groźne choroby (borelioza, babeszjoza, bartonelloza). W Polsce notuje się rocznie 3,6 tys. przypadków zachorowań na boreliozę. Wczesna diagnostyka daje największą szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia i uniknięcia uciążliwych powikłań. 

Kleszcze są nosicielami chorobotwórczych bakterii i pierwotniaków wywołujących u człowieka groźne, często przewlekłe choroby. Do najczęstszych należy borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme), spowodowana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Charakterystyczne dla tej choroby jest rumień wokół miejsca ugryzienia, gorączka, osłabienie, bóle mięśni i stawów.

Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie nie tylko ze względu na powikłania, ale też na czas i koszty leczenia tego schorzenia. W pierwszej fazie zaraz po tym jak na ciele pojawi się rumień choroba jest łatwa do wyleczenia, jeśli jednak dojdzie do powikłań, leczenie staje się utrudnione, długotrwałe i kosztowne.

Zdaniem wielu specjalistów lekarze pierwszego kontaktu zbyt pochopnie zalecają swoim pacjentom kurację antybiotykową po każdym ugryzieniu przez kleszcza. Lekarz powinien zastosować antybiotyk wówczas antybiotyk wówczas, gdy wokół ugryzienia pojawi się duży, bolesny odczyn.

Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów pierwsze stadium boreliozy przebiega bezobjawowo. Rozwiązaniem ułatwiającym podjęcie decyzji o zastosowaniu leczenia jest zbadanie samego kleszcza, czy był nosicielem boreliozy oraz innych chorób.

Specjaliści Centrum Badań DNA opracowali metodę pozwalającą na zbadanie samego kleszcza metodą Real Time PCR.  Metoda ta polega na wykryciu materiału genetycznego patogenów, którymi kleszcz mógł być nosicielem.

Choroby odkleszczowe

Borelioza

BorreliA burgdorferi

Krętkowica kleszczowa, zwana też boreliozą lub chorobą z Lyme, jest przewlekłą infekcją bakteryjną, w przebiegu której zaatakowanych może zostać wiele narządów wewnętrznych, a także skóra. Jest to choroba odzwierzęca, wywołana przez krętka z rodziny Spirochetacea.

Występują 3 podstawowe typy boreliozy: borelioza stawowa, borelioza kardiologiczna, neuroborelioza.

Mycoplasma

mycoplasma pneumoniae

Bakteria jest odpowiedzialna za zakażenia górnych dróg oddechowych. Infekcji mogą towarzyszyć powikłania ze strony układu nerwowego, serca, stawów albo trzustki. Częste są objawy skórne w postaci wysypek, rumieni, wrzodziejącego zapalenia jamy ustnej czy zapalenia spojówek. W 60-80% przypadków przebiega jako zakażenie górnych dróg oddechowych lub zapalenie tchawicy i oskrzeli. W niektórych przypadkach może pojawić się nawracające zapalnie płuc lub powikłania ze strony układu nerwowego, serca, stawów i trzustki.

Anaplasma

Anaplasma phagocytophilum

Anaplazmoza granulocytarna, to choroba odkleszczowa. 2/3 przypadków przebiega bezobjawowo, jednak u niektórych osób może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. niewydolności krążenia, a dalej do niewydolności wielonarządowej i śmieci. Przyczyną choroby jest zakażenie bakterią Gram-ujemną Anaplasma phagocytophium. Rokowanie pogarszają starszy wiek chorych, przewlekłe choroby współistniejące (immunosupresja)oraz opóźnione stosowanie właściwej antybiotykoterapii.

Babeszjoza

Babesia

Babezjoza to choroba, która może występować równocześnie z boreliozą. Wywoływana jest przez pierwotniaka Babesia microti, przenoszonego przez ten sam gatunek kleszcza, który przenosi wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i krętki boreliozy. Babeszjoza jest chorobą hemolityczną podobną do malarii, ponieważ pasożyty atakują komórki erytrocytów. Choroba objawia się najczęściej gorączką, osłabieniem i anoreksją. Zakażenie pasożytem może mieć ciężki przebieg, szczególnie u osób o obniżonej odporności.

Chlamydia

Chlamydia pneumoniae

Powoduje zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych – szacuje się że jest przyczyną 20% przypadków zapalenia płuc. Może rozprzestrzenić się także do innych części ciała, zainfekować tkankę nerwową, mózg, mięśnie, nerki, drogi moczowo – płciowe, wątrobę, stawy, nabłonek naczyń krwionośnych, a w konsekwencji przewlekłych infekcji i stanów zapalnych, wyniszczyć układ odpornościowy organizmu. Ch. pneumoniae podejrzewana jest także o udział w patogenezie choroby wieńcowej, astmy, choroby Alzheimera, a nawet miażdżycy. Z wieloletnich obserwacji wynika, że osoby zainfekowane tą bakterią częściej niż inne przechodzą zawał serca, udar mózgu i cierpią na nadciśnienie oraz bóle stawów

Jersinioza

Yersinia enterocolitica

W zależności od stanu odporności gospodarza oraz zjadliwości szczepu może dojść do rozprzestrzenienia się ich do układu krwionośnego wywołując m.in. zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie wsierdzia, posocznicę, zakażenie skóry, rumień

guzowaty, reaktywne zapalenie stawów, zapalenie tarczycy czy mięśnia sercowego. Do najczęstszych jej objawów należą: gorączka, bóle brzucha, biegunka (często krwawa). Pojawiają się one zwykle między 4 a 7 dniem od zakażenia i mogą trwać od 1 do 3 tygodni bądź dłużej. Y. enterocolitica jest zaliczana do najczęściej występujących z rodzaju Yersinia w Europie. Bakteria

ta jest szeroko rozpowszechniona w przyrodzie.

Bartoneloza

Bartonellea

Bartonella to rodzaj bakterii przenoszonych na człowieka przez zwierzęta i owady, na przykład kleszcze. Tzw. Choroba kociego pazura. Bakterie te wywołują u człowieka groźną chorobę o nazwie bartoneloza. Szczególnie narażone są osoby o słabej lub obniżonej odporności Jednak dość często zakażenia występują również u osób w pełni immunokompetentnych, czyli osób charakteryzujących się prawidłową odpornością.

Toksoplazmoza

Toxoplasma gondii

W Polsce szacuje się, że 50-70% osób w całej populacji jest zarażonych tym patogenem. Zakażenie najczęściej jest bezobjawowe, następuje m.in. poprzez spożycie surowego i półsurowego mięsa, podczas pracy z materiałem zakaźnym (przez uszkodzoną skórę

lub błony śluzowe), w czasie przetaczania krwi oraz transplantacji narządów pochodzących od osób zarażonych. Najczęściej występujące objawy to: powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśniowe, uczucie osłabienia, zapalenie mięśnia sercowego, wątroby, zaburzenia widzenia, światłowstręt.

© Centrum DNA 2021
Stworzenie strony: Creationship | Wdrożenie: Care4web.pl