Genetyka to przyszłość w diagnostyce nowotworów

Co najmniej pół miliona Polaków dziedziczy po rodzicach i dziadkach skłonność do raka. Jeśli więc matka lub siostra zmarły na raka piersi, kobieta z takiej rodziny powinna wykonać badanie genetyczne, by sprawdzić, czy nie jest nosicielką wadliwego genu.

- Rak rdzeniasty tarczycy nie jest nowotworem częstym (kilkadziesiąt zachorowań w ciągu roku), ale w Polsce żyje prawdopodobnie około 100 tys. kobiet ze zmutowanym genem BRCA1 (powoduje raka piersi i jajnika) i 20 tys. osób ze zmutowanym genem MSH 2 (powoduje raka jelita grubego). a tylko połowa ma raka w historii rodziny.

- Gdyby to ode mnie zależało, każdej kobiecie zrobiłbym badania najczęstszych mutacji w genach BRCA1, CHEK2, a mężczyznom dodatkowo w genie NBS1, bo to gen wysokiego ryzyka raka prostaty.

- Niestety popularność diagnostyki genetycznej jest mało popularna. W przypadku BRCA1 mamy zdiagnozowanych 1200 nosicielek wadliwego genu, a w przypadku MSH 2 – zaledwie 40 rodzin. - Mutacja to zmiana struktury genu prowadząca do różnych zaburzeń. – Nie umiemy jej jeszcze korygować, ale wykrycie w rodzinach dziedzicznych predyspozycji do raka umożliwia profilaktykę i w efekcie zapobiega rozwojowi choroby. Dziś już nie ma wątpliwości, że testy wykrywające predyspozycje genetyczne to przyszłość w diagnostyce nowotworów".

Prof. Jan Lubiński, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych przy Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie w wywiadzie dla Gazety Wyborczej

Więcej opinii i artykułów o zastosowaniu badań DNA w walce z rakiem

DZIENNIK Czy Angelina Jolie podjęła słuszną decyzję?
Polska Agencja Prasowa Badania genetyczne stają się niezbędne w onkologii
Gazeta Wyborcza Sprawdź czy masz gen Angeliny Jolie
WPROST Jak złapać raka?
POLITYKA Jak wyłowić raka?

 

Twitter