Centrum Badań DNA poleca szeroką gamę testów i paneli diagnostycznych, wspierających lekarzy w stawianiu trafnych diagnoz oraz umożliwiających zastosowanie najskuteczniejszych metod profilaktyki i leczenia.
Wirusowe zapalenie wątroby
WZW, czyli wirusowe zapalenie wątroby, potocznie zwane „żółtaczką”, to choroba zakaźna, wywoływana przez wirusy hepatotropowe (HAV, HBV, HCV, HDV, HEV, HGV, TTV).
Infekcje ogólnoustrojowe
Klasyczna diagnostyka infekcji mikrobiologicznych oparta jest na systemach hodowli mikroorganizmów z krwi czy płynów ustrojowych pacjentów.
Infekcje dróg moczowo – płciowych
Zakażenia dróg moczowo płciowych ze względu na częstość występowania oraz znaczny wpływ na patologię rozrodu człowieka stanowią jeden z poważniejszych problemów diagnostycznych i klinicznych w położnictwie i ginekologii.
Infekcje dróg oddechowych
Ze względu na pełnioną funkcje w organizmie układ oddechowy jest najbardziej narażony na kontakt z patogenami środowiska zewnętrznego. Infekcje dróg oddechowych stanowią czwartą co do częstości występowania przyczynę konsultacji lekarskich.
Choroby i predyspozycje genetyczne
Wynik badania genetycznego nie mówi o aktualnym stanie zdrowia. Stwierdzenie obecności mutacji genetycznej nie jest równoważne z występowaniem choroby w danym momencie.
Badanie pokrewieństwa
Test dna na ojcostwo jest obecnie najskuteczniejszą metodą weryfikacji spornego ojcostwa. Pozwala potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo dziecka oraz domniemanego ojca.
Diagnostyka chorób odkleszczowych metodami serologicznymi
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych diagnostyka każdej postaci klinicznej boreliozy z Lyme powinna być dwuetapowa.
Diagnostyka chorób odkleszczowych metodami genetycznymi
Diagnostyka molekularna oparta na metodach PCR (np. Real Time – PCR) jest testem czułym, którego głównym ograniczeniem jest trudność w doborze materiału. Według zaleceń najlepszym materiałem do badań jest biopsja ze zmian skórnych
Badanie kleszcza
Nawet, co trzeci kleszcz jest nosicielem patogenów wywołujących groźne choroby (borelioza, babeszjoza, bartonelloza). Wczesna diagnostyka daje największą szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia i uniknięcia uciążliwych powikłań.